piątek, 24 sierpnia 2012

Jedz owoce sezonowe

Jedz owoce sezonowe

Koniec lata to idealny moment na urozmaiconą dietę. To także świetna okazja by wdrożyć na stałe przyzwyczajenie zdrowego odżywiania i spożywania zdrowej żywności. Sierpień czy wrzesień to miesiące przynoszące mnóstwo pysznych i zdrowych owoców. W kuchni można wyprodukować wyśmienite i urozmaicone potrawy. Spożywanie świeżych owoców i warzyw jest szczególnie ważne przed zimą, gdy organizm przygotowuje się do odparcia wszelkich przeziębień.

W okresie przypadającym pomiędzy latem a jesienią występuje wysyp świeżych owoców i warzyw. Te dary natury są bogate w najpełniejsze witaminy i składniki mineralne. W zasadzie można kupić produkty tego typu przez cały rok, jednak to nie to samo. Owoce i warzywa są wtedy słabej jakości pod względem zarówno zdrowotnym, jak również pod każdym innym. Kolejną zaletą kupowania owoców i warzyw w sezonie jest ich niska cena.
Gdy kończy się letni sezon na drobne owoce typu truskawki czy maliny nadchodzi sezon na śliwki, jabłka, winogrona, aronię czy orzechy. W ogrodach warzywnych zaczynają się pojawiać smaczne dynie, cukinie, czy kabaczki.  Pojawia się coraz więcej runa leśnego. Warto wtedy wybrać się do lasu, a po udanej wyprawie ususzyć grzyby. Będzie można je wykorzystać do zup, pizzy czy sosów.
Końcówka okresu letniego to ostatnia szansa na skosztowanie świeżyć warzyw, później będzie można dostać jedynie w formie mrożonej. To ostatni moment by naturalnie doładować organizm niezbędnymi mikroelementami i witaminami.

Specjaliści od zdrowego odżywiania radzą by starać się jeść owoce i warzywa w ich standardowym okresie występowania. Można mieć wtedy 100% pewności, że będą jakościowo najlepsze pod względem smakowym, jak również odżywczym.
Oczywiście istnieją warzywa, które się idealnie przechowuje t.j. marchew, pietruszka czy buraki ale należy pamiętać, że im dłużej są przechowywanie tym bardziej tracą na wartości odżywczej i energetycznej.

Odżywianie sezonowe to naturalny sposób odżywiania, który funkcjonuje w zgodzie z rytmem oraz prawami przyrody. Nie pozostaje nic innego jak tylko wykorzystać te dary natury w odpowiednim czasie i w najbardziej odpowiedni sposób.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz