piątek, 6 lipca 2012

Rolnictwo ekologiczne to samo zdrowie

Rolnictwo ekologiczne to specyficzna forma gospodarowania oraz produkcji żywności. Pożywienie produkowane jest naturalnymi sposobami w bardzo czystym i bezpiecznym środowisku. Przy uprawach nie stosuje się sztucznego nawożenia ani żadnych syntetycznych środków ochrony roślin. W grę nie wchodzą tu także antybiotyki, hormony wzrostu czy GMO. Całkowite pozbycie się pestycydów i nawozów sztucznych skutkuję brakiem zanieczyszczenia gleby i wód gruntowych. Gleba nie traci wartościowych dla roślin składników pokarmowych i co więcej nie wymaga dużych nakładów energii, dzięki czemu wytwarza żywność wysokiej jakości. Wytwarzanie dobrej jakościowo ekologicznej żywności to nie jedyne zadanie rolnictwa ekologicznego ale również ochrona i troska o jakość środowiska naturalnego jako ogółu, z  uwzględnieniem dobrostanu zwierząt. Oczywiście żywność ekologiczna jest priorytetową sprawą, gdyż znacząco wpływa na zdrowie ludzkie.
To, jak ważne są technologie stosowane w rolnictwie uświadomiły wszystkim powszechnie stosowane środki ochrony roślin i nawozy sztuczne. Spożywający produkty rolnictwa ekologicznego uważają, iż produkty rolnictwa typowego są dużo szkodliwsze dla zdrowia. Na początku zwrócono szczególną uwagę na odżywianie dzieci ale w niedługim czasie, zapanowała moda na zdrową żywność produkowaną w gospodarstwach ekorolniczych. W skutek czego eko żywność opanowała półki sklepowe. Spożywane produkty ekologiczne wpływają na lepsze samopoczucie pod względem zarówno psychicznym, jak i fizycznym. Człowiek lepiej się czuje mentalnie gdy wie skąd pochodzi żywność, którą konsumuje. Dobroczynny wpływ takiego pożywienia w pozytywny sposób odbija się na zdrowiu ludzkim. Zapewne w każdym większym mieście istnieje sklep ze zdrową żywnością, gdzie można zaopatrzyć się w świeże i ekologiczne produkty takie jak: kasze, pieczywo, sery, wędliny, miody, owoce, warzywa i przetwory. W dobie faszerowania żywności tzw. chemią warto wybrać się i zrobić zapasy żywności ekologicznej.

Rolnictwo ekologiczne, tak jak inne systemy produkcji w rolnictwie wymusza prowadzenie badań naukowych, które wspierają jego rozwój. Standardowa wiedza komunikowana przez doradców jak również przez innych producentów rolnych na istniejącym teraz etapie rozwoju ekologicznego rolnictwa wymaga dużego wsparcia. Taki rodzaj rolnictwa generuje dużo większą czasochłonność oraz znacznie mniejszą wydajność produkcji w odróżnieniu od typowego rolnictwa, które stosuje zaawansowane technologicznie maszyny rolnicze. Niestety nie zachęca to rolników do zmiany sposobu produkcji pomimo dobrych sondaży popytu na rynku żywności ekologicznej. Rolnik ekologiczny ograniczany dodatkowo jest a także przez producentów środków produkcji. Uprawiając ekorośliny ponosi znaczne duże wytwarzania tego rodzaju żywności. Aby temu zapobiec wprowadza się nowe, sprawdzone ekologiczne technologie. Dodatkowo Państwa będące członkami Unii Europejskiej mają dostęp do dofinansowań w dwóch formach:

- dopłata do kosztów kontroli
- dopłata do powierzchni upraw ekologicznych

Dopłaty powinny zachęcić większą ilość rolników do upraw ekologicznych, dzięki czemu na półkach sklepowych będzie się pojawiać co raz więcej zdrowej żywności.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz