wtorek, 17 lipca 2012

Oszczędzając energię - oszczędzasz pieniądze i środowisko

Każdego roku świadomość społeczeństwa na temat ekologii rośnie. Każdy z nas wie, że powinniśmy oszczędzać wodę, sortować poszczególne rodzaje śmieci, a zużyty sprzęt elektroniczny oddawać do recyklingu. Ogromna część Polaków zdaje sobie sprawę, że emisja dwutlenku węgla ma zgubny wpływ na atmosferę. Według badań przeprowadzonych w bieżącym roku obecnie niemalże 80% Polaków wie, że oszczędzanie energii oraz zmniejszenie emisji dwutlenku węgla można uzyskać poprzez wymianę zwykłych żarówek na świetlówki energooszczędne lub oświetlenie LED. Żarówki energooszczędne zużywają tylko 20% standardowych żarówek i świecą nawet przez dekadę. Co najważniejsze dla nas ludzi są one bardzo przyjazne środowisku jak również dla portfela. Konieczność wymiany zwykłych żarówek, przyśpieszyła ponadto dyrektywa Komisji Europejskiej, która zdecydowała, że od września 2009r. zaczęło się sukcesywne wycofywanie nieefektywnych źródeł światła w krajach UE. W pierwszej kolejności wycofano żarówki 100-watowe oraz o większej mocy, a także wszelkie żarówki nieprzezroczyste. W 2010r. wycofano żarówki 75W, rok później żarówki 60W, a we wrześniu 2012 roku zostaną wycofane żarówki 40W oraz 25W.

Przykład idzie z góry. Z energooszczędnego oświetlenia w technologii LED korzysta coraz więcej samorządów, które wykorzystują lampy LED jako oświetlenie uliczne, oświetlenie zewnętrzne budynków urzędowych i obiektów użyteczności publicznej, a także parków i zieleńców miejskich. Ustawiane słupy oświetleniowe wyposażane są w zaawansowane technologicznie oprawy zewnętrzne LED, których żywotność jest kilkudziesięciokrotnie dłuższa niż tradycyjnych, a koszty eksploatacji wielokrotnie niższe niż w przypadku lamp tradycyjnych.

Oszczędzanie nie tylko energii z roku na rok jest coraz bardziej modne. Nieodzownym atrybutem  oszczędzania powinny być żarówki LED czy zaawansowane panele oświetleniowe LED, sukcesywnie wypierające standardowe oświetlenie. Oświetlenie z żarówek ledowych ma bardziej intensywne światło niż tradycyjne oświetlenie, a co najważniejsze zużywają nawet dziesięć razy mniej energii, co wpłynie na znaczne zmniejszenie rachunków za prąd. Naukowcy przyjmują że standardowa 3-osobowa rodzina w naszym kraju zużywa rocznie ok. 3500 KWh. Analizując roczne zużycie energii wychodzi prosty rachunek 18% całego budżetu domowego. Biorąc pod uwagę, że 1 KWh to koszt 0,55 zł, corocznie za samo oświetlenie domu standardowymi żarówkami, gospodarstwo domowe 3-osobowe płaci ok. 346 zł. Gdyby zamiast oświetlenia starego typu wprowadzono żarówki typu LED odpowiadające 60W, opłaty za oświetlenie w tej rodzinie obniżyły by się niemalże 10-krotnie, do kwoty ok.35zł rocznie. Prosta matematyka pokazuje jak znaczna jest to oszczędność. Nie ma się co zastanawiać tylko iść do sklepu i wymienić żarówki w swoim domu.


Jeszcze większe oszczędności w rocznym domowym budżecie można uzyskać, jeśli już na etapie projektowania budowy domu zastosuje się szereg rozwiązań energooszczędnych. Po pierwsze, warto rozważyć zakup projektu domu energooszczędnego. Wybierając projekt domu energooszczędnego - oprócz oszczędności w ogrzewaniu domu - uzyskamy jeszcze dodatkowe wsparcie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Kolejnym dobrym posunięciem będzie zakup przemyślanych rozwiązań z zakresu automatyki centralnego sterowania domem uwzględniających m.in. automatyczne sterowanie oświetleniem oraz pracą wszystkich urządzeń, które do działania wymagają prądu elektrycznego. Po właściwym zaprogramowaniu systemu będziemy mogli do minimum obniżyć zużycie prądu w domu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz