piątek, 6 lipca 2012

Modne jest życie w zgodzie z naturą

Kwestie ochrony środowiska od lat poruszane są przez władze wielu państw. Istnieje mnóstwo organizacji zajmujących się tematyką eko. Organizacje ekologiczne na każdym kroku zwracają społeczeństwu uwagę na to jak ważnym elementem ludzkiego życia jest dbanie o środowisko naturalne, w którym żyje człowiek. Działania ekoorganizacji na tyle stały się zauważalne, że można zaobserwować wzrastający trend w kierunku ochrony środowiska. Bycie eko stało się bardzo modne. Doprowadziło to do powstania świeżej subkultury. Subkulturę tą tworzą młode i wykształcone osoby. Bycie ekologicznym opiera się o wiele aspektów życia. Począwszy od segregacji produktów do recyklingu poprzez ubieranie odzieży organicznej czy kupowanie produktów odnawialnych. W dużej mierze bycie ekologicznym polega w obecnych czasach na kupowaniu zdrowej żywności ekologicznej w specjalnych sklepach spożywczych lub nawet supermarketach.
Taka forma ochrony środowiska nijak się ma do ideałów, o których mówią działacze organizacji ekologicznych. Doszło do takiej sytuacji, że kupowanie produktów z półki eko stało się wyznacznikiem zamożności, gdyż produkty z tej półki są zdecydowanie droższe.

Specjaliści wypowiadają się, że ten nowy trend w ogóle nie skupia się na istotnych aspektach i problemach ochrony środowiska, które ideowi działacze pragną rozwiązać. Moda ta wyznacza paradoks - ekologiczny konsumpcjonizm, który złudnie zaspokaja ludzkie sumienie, a zarazem niby pomaga ocalić świat. Z kolei niektórzy twierdzą, że nowa subkultura wręcz stymuluje działania na rzecz ochrony środowiska. Poprzez kupowanie produktów odnawialnych samoistnie promują ekologię, co w ostatecznym rozrachunku wpływa pozytywnie na ochronę środowiska, pomijając to, że konsumenci ekomody popierają ekologię z błahych pobudek.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz