wtorek, 10 lipca 2012

Kolektory słoneczne - energia dla lepszego świata


Kolektory (inaczej solary) zostały wymyślone szczególnie po to by ogrzewać wodę za pomocą promieniowania słonecznego. Ich fenomenem jest to, że nie potrzebują do działania praktycznie żadnego paliwa ani energii elektrycznej. Aby zestaw solarny spełniał swoją role i funkcjonował bez zarzutów  niezbędny jest zbiornik na ciecz o pojemności kilkuset litrów. Woda ogrzewana jest przez słońce tylko w ciągu dnia, dlatego zbiornik pełni funkcję „akumulatora ciepła”, dzięki czemu umożliwia korzystanie z gorącej wody nie tylko wieczorem, ale również kolejnego dnia rano. Kolektory słoneczne stosuje się do podgrzewania wody użytkowej, aczkolwiek woda ta mogłaby zasilać również instalację centralnego ogrzewania (CO).
Najczęściej spotykane rodzaje kolektorów to kolektory płaskie oraz kolektory próżniowe.


Oba rodzaje kolektorów różnią się od siebie. Główne różnice pomiędzy nimi to różnice konstrukcyjne, które wpływają na parametry tych urządzeń. Kolektory płaskie są o wiele razy sprawniejsze w okresie lata niż w okresie zimy. Dlatego bardzo dobrze sprawdzają się podgrzewając wodę użytkową lub wodę w basenie.  Z kolei kolektory próżniowe posiadają wyższą sprawność średnioroczną. Pracują efektywnie przez cały rok. Ciekawostką jest to, że w czasie zimowym wykorzystują energię przy ujemnych temperaturach, również przy zachmurzonym niebie. Z tego względu wydaja się być zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, w przypadku gdy planujemy używać solarów do wstępnego podgrzewania wody w instalacji CO. Na tej stronie można zobaczyć, jakie elementy wchodzą w skład zestawu solarnego.

Kolektory słoneczne to idealna alternatywa dla zwykłych i konwencjonalnych, wciąż drożejących źródeł energii. Ogromnym ich plusem jest to, że są przyjazne środowisku i znakomicie współgrają z domowym budżetem. Solary zbierają, magazynują i przerabiają energię cieplną, aby można było wykorzystać ją do własnych potrzeb. Równocześnie przyczyniają się do zdecydowanego zmniejszenia emisji szkodliwych substancji. Systemy solarne powinny być nieodłącznym elementem każdego ekologicznego i nowocześnie prowadzonego domu. Warto tu wspomnieć, że ze względu na swoje dobroczynne właściwości, ich zakup jest mocno promowany przez Unię Europejską. Dlatego osoby, które zdecydują się na zamontowanie kolektorów w swoim domu mogą liczyć na atrakcyjne dofinansowania z dotacji unijnych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz